Tournament Time: Your Time ±0 hours

Budapest (11.08. - 14.08.2022)

Switch to Men's Tournament

Name Category Country Number of Teams Main Draw Qualification Seeding Date Entry Deadline
2022 VW Beach Pro Tour Futures - Budapest Pro Tour Future Hungary 16 (12 + 4) 12-Aug-2022 to 14-Aug-2022 11-Aug-2022 14-Jul-2022 07-Jul-2022

Results Main Draw

No. Date Time Court Team A Team B Result Dur.
Final 1st Place
2814-Aug15:00CCJ. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]X. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1] [Q]2-1 (19-21, 22-20, 15-13)0:57Detail
Final 3rd Place
2714-Aug14:00CCBrinkova/Frank CZE [6]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]Injury Team A0:47Detail
Semifinals
2613-Aug20:50CCFriedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]X. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1] [Q]1-2 (21-18, 11-21, 7-15)0:46Detail
2513-Aug19:50CCBrinkova/Frank CZE [6]J. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]1-2 (21-18, 17-21, 11-15)0:48Detail
Quarterfinals
2413-Aug17:002Christ/Kotzan GER [10]X. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1] [Q]0-2 (12-21, 9-21)0:28Detail
2313-Aug17:00CCZobnina/Kvedaraite LTU [13] [Q]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]1-2 (27-29, 21-16, 6-15)0:51Detail
2213-Aug16:102J. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]Pospisilova/Williams CZE [3]2-0 (24-22, 21-19)0:43Detail
2113-Aug16:10CCDumbauskaite/Grudzinskaite LTU [2]Brinkova/Frank CZE [6]1-2 (21-16, 22-24, 8-15)0:46Detail
Round of 12
2013-Aug13:202Christ/Kotzan GER [10]Legieta/Jochym POL [12] [Q]2-0 (21-16, 21-12)0:35Detail
1913-Aug13:20CCFriedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]Szabó/Villám HUN [16]2-0 (21-13, 21-7)0:26Detail
1813-Aug12:302Thurin, T./Thurin, S. SWE [5]J. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]0-2 (17-21, 12-21)0:35Detail
1713-Aug12:30CCBrinkova/Frank CZE [6]Grüne/Schürholz GER [8]2-0 (21-18, 23-21)0:35Detail
Pool D (Standings)
1612-Aug19:30CCVasvári, E./Vasvári, Z. HUN [4]Thurin, T./Thurin, S. SWE [5]0-2 (12-21, 13-21)0:26Detail
1512-Aug20:10CCZobnina/Kvedaraite LTU [13] [Q]Legieta/Jochym POL [12] [Q]2-0 (21-15, 21-14)0:33Detail
812-Aug12:302Thurin, T./Thurin, S. SWE [5]Legieta/Jochym POL [12] [Q]0-2 (18-21, 12-21)0:34Detail
712-Aug12:30CCVasvári, E./Vasvári, Z. HUN [4]Zobnina/Kvedaraite LTU [13] [Q]0-2 (15-21, 11-21)0:28Detail
Pool C (Standings)
1412-Aug18:40CCSzombathelyi, S./Villám HUN [14]Brinkova/Frank CZE [6]0-2 (15-21, 18-21)0:38Detail
1312-Aug18:402Pospisilova/Williams CZE [3]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]2-0 (21-17, 21-12)0:31Detail
612-Aug11:402Brinkova/Frank CZE [6]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [11] [Q]1-2 (22-20, 20-22, 9-15)0:53Detail
512-Aug11:40CCPospisilova/Williams CZE [3]Szombathelyi, S./Villám HUN [14]2-0 (21-13, 21-19)0:35Detail
Pool B (Standings)
1212-Aug17:50CCCzene/Györi HUN [15]Christ/Kotzan GER [10]0-2 (12-21, 15-21)0:27Detail
1112-Aug17:502Dumbauskaite/Grudzinskaite LTU [2]J. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]2-0 (21-14, 21-9)0:02Detail
412-Aug10:502J. J. Zeng/Wang X. X. CHN [7]Christ/Kotzan GER [10]2-0 (21-16, 21-19)0:38Detail
312-Aug10:50CCDumbauskaite/Grudzinskaite LTU [2]Czene/Györi HUN [15]2-0 (21-6, 21-15)0:23Detail
Pool A (Standings)
1012-Aug17:00CCSzabó/Villám HUN [16]Mardones/Natalia CHI [9]2-0 (21-19, 21-18)0:36Detail
912-Aug17:002X. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1] [Q]Grüne/Schürholz GER [8]2-1 (21-23, 21-19, 17-15)0:58Detail
212-Aug10:002Grüne/Schürholz GER [8]Mardones/Natalia CHI [9]2-0 (21-13, 21-5)0:26Detail
112-Aug10:00CCX. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1] [Q]Szabó/Villám HUN [16]2-0 (21-12, 21-16)0:29Detail

Results Qualification

No. Date Time Court Team A Team B Result Dur.
Round 2
1211-Aug17:302Elekova/Harmanova SVK [10]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [2]0-2 (15-21, 16-21)0:31Detail
1111-Aug17:30CCLegieta/Jochym POL [3]Ribom/Malmström SWE [11]2-0 (27-25, 23-21)0:26Detail
1011-Aug16:402Zobnina/Kvedaraite LTU [5]Tallevi Diotallevi/Godenzoni ITA [4]2-0 (21-12, 21-19)0:35Detail
911-Aug16:40CCX. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1]Grudzinskaite/Andriukaityte LTU [8]2-0 (21-18, 21-7)0:31Detail
Round 1
811-Aug12:302Bak/Gras NED [15]Friedl, Fr./Holzer K. AUT [2]1-2 (14-21, 21-19, 10-15)0:42Detail
711-Aug12:30CCBarbour/Morrison SCO [7]Elekova/Harmanova SVK [10]0-2 (10-21, 14-21)0:34Detail
611-Aug11:402Ribom/Malmström SWE [11]Sanguigni/Tamagnone ITA [6]2-0 (21-14, 21-17)0:33Detail
511-Aug11:40CCLegieta/Jochym POL [3]Raya/Vili BUL [14]2-0 (21-10, 21-12)0:31Detail
411-Aug10:502Granberg F./Kirkor SWE [13]Tallevi Diotallevi/Godenzoni ITA [4]0-2 (14-21, 12-21)0:34Detail
311-Aug10:50CCZobnina/Kvedaraite LTU [5]Szabó/Honti-Majoros HUN [12]2-0 (21-14, 21-14)0:27Detail
211-Aug10:002Lovsin, N./Šen SLO [9]Grudzinskaite/Andriukaityte LTU [8]0-2 (11-21, 15-21)0:28Detail
111-Aug10:00CCX. Y. Xia/M.M. Lin CHN [1]Bisbe/Guidarelli ESP [16]2-0 (21-9, 21-11)0:31Detail

Ranking

Rk. Team Country Pts. $
1J. J. Zeng / Wang X. X.CHN4001.000
2X. Y. Xia / M.M. Lin [Q]CHN360700
3Friedl, Fr. / Holzer K. [Q]AUT320500
4Brinkova / FrankCZE280400
5Pospisilova / WilliamsCZE240300
Christ / KotzanGER240300
Dumbauskaite / GrudzinskaiteLTU240300
Zobnina / Kvedaraite [Q]LTU240300
9Grüne / SchürholzGER180200
Szabó / VillámHUN180200
Legieta / Jochym [Q]POL180200
Thurin, T. / Thurin, S.SWE180200
13Mardones / NataliaCHI140100
Czene / GyöriHUN140100
Szombathelyi, S. / VillámHUN140100
Vasvári, E. / Vasvári, Z.HUN140100
17Tallevi Diotallevi / GodenzoniITA1000
Grudzinskaite / AndriukaityteLTU1000
Elekova / HarmanovaSVK1000
Ribom / MalmströmSWE1000
21Raya / ViliBUL600
Bisbe / GuidarelliESP600
Szabó / Honti-MajorosHUN600
Sanguigni / TamagnoneITA600
Bak / GrasNED600
Barbour / MorrisonSCO600
Lovsin, N. / ŠenSLO600
Granberg F. / KirkorSWE600

Teams Main Draw

Entry   Seed
Pts. Tech. Pos. Team   Player 1 Player 2Country Pts. Tech.
3203201X. Y. Xia/M.M. Lin[Q]Xinyi XiaMeiMei LinCHN11901340
80019742Dumbauskaite/GrudzinskaiteIeva DumbauskaiteGerda Grudzinskaite, G.LTU7801988
81514463Pospisilova/WilliamsAnna PospisilovaMartina WilliamsCZE7701928
3648084Vasvári, E./Vasvári, Z.Eszter VasváriZsófi VasváriHUN384830
5726325Thurin, T./Thurin, S.Tina ThurinSanna ThurinSWE712912
6056906Brinkova/FrankMichaela BrinkovaMichala FrankCZE645899
5605607J. J. Zeng/Wang X. X.Jinjin ZengXinxin WangCHN6401020
5508958Grüne/SchürholzAnna-Lena GrünePaula SchürholzGER610945
50014539Mardones/NataliaMaria del Pilar MardonesNatalia Del Carmen Depasiser MontecinosCHI5201973
47579010Christ/KotzanChenoa ChristLisa-Sophie KotzanGER475700
37165111Friedl, Fr./Holzer K.[Q]Franziska FriedlKatharina HolzerAUT460843
34448712Legieta/Jochym[Q]Kinga LegietaNicole JochymPOL418677
10210713Zobnina/Kvedaraite[Q]Irina ZobninaDaniele KvedaraiteLTU236270
324109814Szombathelyi, S./VillámSzandra SzombathelyiLilla VillámHUN2841256
19730715Czene/GyöriAdrienn CzenePanna GyöriHUN182270
12616716Szabó/VillámWCAdrienn SzabóCsenge VillámHUN158267

Teams Qualification

Entry   Seed
Pts. Tech. Pos. Team   Player 1 Player 2Country Pts. Tech.
3203201X. Y. Xia/M.M. Lin[Q]Xinyi XiaMeiMei LinCHN11901340
3716512Friedl, Fr./Holzer K.[Q]Franziska FriedlKatharina HolzerAUT460843
3444873Legieta/Jochym[Q]Kinga LegietaNicole JochymPOL418677
2512714Tallevi Diotallevi/GodenzoniValeria Tallevi DiotalleviGiada GodenzoniITA380456
1021075Zobnina/Kvedaraite[Q]Irina ZobninaDaniele KvedaraiteLTU236270
1301306Sanguigni/TamagnoneCamilla SanguigniGiulia TamagnoneITA222272
2102107Barbour/MorrisonKathryn BarbourRachel MorrisonSCO210210
2463698Grudzinskaite/AndriukaityteRugile Grudzinskaite, R.Urte AndriukaityteLTU188419
1301399Lovsin, N./ŠenNina LovsinAsja Šen SLO185185
969610Elekova/HarmanovaEva ElekovaKristina HarmanovaSVK183183
14414411Ribom/MalmströmKlara RibomSara MalmströmSWE144144
15325012Szabó/Honti-MajorosQWCDorottya SzabóChiara Honti-MajorosHUN111166
10710713Granberg F./KirkorFelicia GranbergTalar KirkorSWE107107
9610614Raya/ViliRaya TsenovaVili TsenovaBUL8696
586815Bak/GrasOVMarly BakBjorna GrasNED76140
343416Bisbe/GuidarelliOVSara Bisbé MuntéSol GuidarelliESP3434

Reserve Teams

Entry   Seed
Pts. Tech. Pos. Team   Player 1 Player 2Country Pts. Tech.
96961Elekova/HarmanovaEva ElekovaKristina HarmanovaSVK183183
76882Firinovic/VladaRESLilija FirinovicVlada OganauskieneLTU164164
40403Melville/FullerRESKaley MelvilleLindsey FullerUSA280280
004Furlan/CrossfieldRESOlivia Grace FurlanClaire CrossfieldCAN00
005Turnerova/GorcovaTina TurnerovaAndrea GorcovaSVK00

Entries By Country

Entry   Seed
Pts. Tech. Team   Player 1 Player 2 Country Pts. Tech.
371651Friedl, Fr./Holzer K.Franziska FriedlKatharina HolzerAUT460843
96106Raya/ViliRaya TsenovaVili TsenovaBUL8696
00Furlan/CrossfieldRESOlivia Grace FurlanClaire CrossfieldCAN00
5001453Mardones/NataliaMaria del Pilar MardonesNatalia Del Carmen Depasiser MontecinosCHI5201973
560560J. J. Zeng/Wang X. X.Jinjin ZengXinxin WangCHN6401020
320320X. Y. Xia/M.M. LinXinyi XiaMeiMei LinCHN11901340
605690Brinkova/FrankMichaela BrinkovaMichala FrankCZE645899
8151446Pospisilova/WilliamsAnna PospisilovaMartina WilliamsCZE7701928
3434Bisbe/GuidarelliOVSara Bisbé MuntéSol GuidarelliESP3434
475790Christ/KotzanChenoa ChristLisa-Sophie KotzanGER475700
550895Grüne/SchürholzAnna-Lena GrünePaula SchürholzGER610945
197307Czene/GyöriAdrienn CzenePanna GyöriHUN182270
153250Szabó/Honti-MajorosQWCDorottya SzabóChiara Honti-MajorosHUN111166
126167Szabó/VillámWCAdrienn SzabóCsenge VillámHUN158267
3241098Szombathelyi, S./VillámSzandra SzombathelyiLilla VillámHUN2841256
364808Vasvári, E./Vasvári, Z.Eszter VasváriZsófi VasváriHUN384830
130130Sanguigni/TamagnoneCamilla SanguigniGiulia TamagnoneITA222272
251271Tallevi Diotallevi/GodenzoniValeria Tallevi DiotalleviGiada GodenzoniITA380456
8001974Dumbauskaite/GrudzinskaiteIeva DumbauskaiteGerda Grudzinskaite, G.LTU7801988
7688Firinovic/VladaRESLilija FirinovicVlada OganauskieneLTU164164
246369Grudzinskaite/AndriukaityteRugile Grudzinskaite, R.Urte AndriukaityteLTU188419
102107Zobnina/KvedaraiteIrina ZobninaDaniele KvedaraiteLTU236270
5868Bak/GrasOVMarly BakBjorna GrasNED76140
344487Legieta/JochymKinga LegietaNicole JochymPOL418677
210210Barbour/MorrisonKathryn BarbourRachel MorrisonSCO210210
130139Lovsin, N./ŠenNina LovsinAsja Šen SLO185185
9696Elekova/HarmanovaEva ElekovaKristina HarmanovaSVK183183
00Turnerova/GorcovaTina TurnerovaAndrea GorcovaSVK00
107107Granberg F./KirkorFelicia GranbergTalar KirkorSWE107107
144144Ribom/MalmströmKlara RibomSara MalmströmSWE144144
572632Thurin, T./Thurin, S.Tina ThurinSanna ThurinSWE712912
4040Melville/FullerRESKaley MelvilleLindsey FullerUSA280280

Withdrawn Teams

Entry  
Pts. Tech. Team Player 1 Player 2 Country
10202204Kotnik/Lovsin, T.Tjasa KotnikTajda LovsinSLO
660790Gaffney/TurnerJessica GaffneyMolly TurnerUSA
5951046Konstantinova/BrailkoDeniela KonstantinovaVarvara BrailkoLAT
589735Ozolina/SkrastinaMarta OzolinaLuize SkrastinaLAT
5601438Hollas, H./SoometsHeleene HollasLiisa SoometsEST
522695Namike/ĒbereAnete NamiķeLīva ĒbereLAT
462552Glagau/GlagauKaylee GlagauEmma GlagauCAN
460715May/RobitailleDevon MayMyriam RobitailleCAN
440852Dunarova/ResovaMiroslava DunarovaDaniela ResovaCZE
420635Wuttunee/DunnKatharine WuttuneeDarby DunnCAN
4201386Manavi/KalamaridouDimitra ManaviMirto KalamaridouGRE
400634Kunst/KörtzingerLea Sophie KunstLeonie KörtzingerGER
380490Schieder/SchürholzHanna-Marie SchiederPaula SchürholzGER
374979Dave/AshushAnita DaveYahli AshushISR
350754Hübscher/SchalteggerMelina HübscherJanick SchalteggerSUI
330420Raupelyte/KrizanauskaiteAine RaupelyteSkalve KrizanauskaiteLTU
324399Dostalova, M./FrancovaMagdalena DostalovaTereza FrancovaCZE
303551Simanicova/TokosovaJana SimanicovaBarbora TokosovaSVK
290450Hildreth/HodelKimberly HildrethXolani HodelUSA
252252Berntsen/SteinsvågFrida BerntsenOda Løvø SteinsvågNOR
220250Schmitt/PaulNele SchmittMelanie PaulGER
166166Snow/PalmerAlana SnowVictoria PalmerENG
150150Nourse A./Nourse N. Audrey NourseNicole NourseUSA
130130Mira/AyaMira AdraAya Maria Matar LIB
8080Salkute/GrudzinskaiteMonika SalkuteRugile Grudzinskaite, R.LTU
5050Santer/MonkhouseJamie SanterLea MonkhouseCAN
5050Tekavec/CreamerKristi TekavecTiffany CreamerUSA
4259Maruyama/RikoSaki MaruyamaRiko TsujimuraJPN
3434Motomura/SakaiKana MotomuraHarumi SakaiJPN
3030Månesköld/BergholmLouise MånesköldMalin BergholmSWE
00Bauer As./HaselsteinerAstrid BauerSophie HaselsteinerAUT
00Feore/LichtAnna FeoreAnna LichtCAN
00Karim/CrossfieldSafiya KarimClaire CrossfieldCAN
00J. Dong/Yuan Lvwenjie DongLvwen YuanCHN
00Wang/J. J. ZengFan WangJinjin ZengCHN
00X. Y. Xia/Wang X. X.Xinyi XiaXinxin WangCHN
00ZHU Lingdi/M.M. LinLingdi ZhuMeiMei LinCHN
00ZHU Lingdi/WangLingdi ZhuFan WangCHN
00Santxo/EtxebarríaMaider Santxo SotoAida Etxebarría ValparisESP
00Sinisalo, I./Sinisalo, S.Ida SinisaloSara SinisaloFIN
00Deißenberger/SchwarzGiulia DeißenbergerTabea SchwarzGER
00Gubik/HajósHanna GubikAlíz HajósHUN
00Maor/BarannikNoga MaorMichal BarannikISR
00Konstantinova/ĒbereDeniela KonstantinovaLīva ĒbereLAT
00Driessen/van WerkhovenAnnemieke DriessenSanne van WerkhovenNED
00Prins/van EssenDanieke PrinsMeike van EssenNED
00Berntsen/MaaseideFrida BerntsenBirgitte MaaseideNOR
00Saga/SteinsvågKaren Elise Lund SagaOda Løvø SteinsvågNOR
00Jancar/KregarTjasa JancarKlara KregarSLO
00Khmil/LazarenkoAnhelina KhmilTetiana LazarenkoUKR
00Harward/Van WindenHailey HarwardTorrey Van WindenUSA
00Urango/ScolesGeena UrangoJulia ScolesUSA
Live Score

 

This site uses cookies and scripts to work properly. No advertisment cookies and scripts are being used. Please accept in order to continue and use the website.