Tournament Time: Your Time &plusmn0 hours

MEVZA Zonal Event - Innsbruck (AUT) (21.09. - 24.09.2023)


Name Category Country Number of Teams Main Draw Qualification Seeding Date Entry Deadline
MEVZA Zonal Event - Innsbruck (AUT) Zonal Tour Austria 16 (12 + 4) 22-Sep-2023 to 24-Sep-2023 21-Sep-2023 06-Sep-2023 31-Aug-2023

Results Main Draw

No. Date Time Court Team A Team B Result Dur.
Final 1st Place
2824-Sep17:00C1Ermacora/Waller AUT [1]Pristauz/Seidl, R. AUT [2]2-1 (18-21, 21-19, 15-9)0:51Detail
Final 3rd Place
2724-Sep15:00C1Hammarberg/Berger T. AUT [5]Schnetzer/Petutschnig AUT [4]2-1 (14-21, 23-21, 16-14)0:38Detail
Semifinals
2624-Sep13:00C1Schnetzer/Petutschnig AUT [4]Pristauz/Seidl, R. AUT [2]0-2 (18-21, 14-21)0:40Detail
2524-Sep12:00C1Ermacora/Waller AUT [1]Hammarberg/Berger T. AUT [5]2-1 (21-18, 18-21, 17-15)0:56Detail
Quarterfinals
2423-Sep16:00C1Bercik, J./Zavadil CZE [12] [Q]Pristauz/Seidl, R. AUT [2]0-2 (13-21, 16-21)0:33Detail
2323-Sep15:00C1Schnetzer/Petutschnig AUT [4]Tezzele/Dzavoronok CZE [7]2-0 (22-20, 21-15)0:39Detail
2223-Sep15:00C2Hammarberg/Berger T. AUT [5]Huber, A./Grössig AUT [6]2-1 (21-11, 18-21, 15-11)0:51Detail
2123-Sep17:00C1Ermacora/Waller AUT [1]Pascariuc P./Leitner, L. AUT [3]2-0 (21-19, 21-15)0:43Detail
Round of 12
2023-Sep12:00C2Bercik, J./Zavadil CZE [12] [Q]Knobloch/Kittel CZE [9]2-0 (22-20, 21-16)0:39Detail
1923-Sep12:00C1Tezzele/Dzavoronok CZE [7]Devald/Pribanic CRO [14] [Q]2-0 (21-11, 21-17)0:33Detail
1823-Sep11:00C2Hammarberg/Berger T. AUT [5]Tari/Veress HUN [8]2-0 (21-12, 21-16)0:32Detail
1723-Sep11:00C1Pascariuc P./Leitner, L. AUT [3]Papp/Frányó HUN [10]2-0 (21-18, 21-11)0:38Detail
Pool D (Standings)
1622-Sep15:00C3Petro/Jancok SVK [13] [Q]Bercik, J./Zavadil CZE [12] [Q]0-2 (17-21, 16-21)0:31Detail
1522-Sep15:00C1Schnetzer/Petutschnig AUT [4]Hammarberg/Berger T. AUT [5]2-0 (21-18, 21-11)0:37Detail
822-Sep10:30C2Hammarberg/Berger T. AUT [5]Bercik, J./Zavadil CZE [12] [Q]2-1 (18-21, 21-13, 20-18)0:49Detail
722-Sep09:40C1Schnetzer/Petutschnig AUT [4]Petro/Jancok SVK [13] [Q]2-0 (21-14, 21-8)0:29Detail
Pool C (Standings)
1422-Sep15:50C3Devald/Pribanic CRO [14] [Q]Pala/Sotola CZE [11] [Q]2-0 (21-16, 21-13)0:28Detail
1322-Sep16:40C1Pascariuc P./Leitner, L. AUT [3]Huber, A./Grössig AUT [6]1-2 (21-14, 19-21, 17-19)1:01Detail
622-Sep12:10C3Huber, A./Grössig AUT [6]Pala/Sotola CZE [11] [Q]2-0 (21-18, 21-17)0:36Detail
522-Sep11:20C2Pascariuc P./Leitner, L. AUT [3]Devald/Pribanic CRO [14] [Q]2-0 (21-10, 21-13)0:38Detail
Pool B (Standings)
1222-Sep15:00C2Mostböck/Kunert AUT [15] [Q]Papp/Frányó HUN [10]0-2 (14-21, 16-21)0:34Detail
1122-Sep15:50C1Pristauz/Seidl, R. AUT [2]Tezzele/Dzavoronok CZE [7]2-0 (21-17, 21-16)0:41Detail
422-Sep10:30C3Tezzele/Dzavoronok CZE [7]Papp/Frányó HUN [10]2-0 (21-15, 21-17)0:35Detail
322-Sep10:30C1Pristauz/Seidl, R. AUT [2]Mostböck/Kunert AUT [15] [Q]2-0 (21-15, 21-17)0:36Detail
Pool A (Standings)
1022-Sep15:50C2Borbély/Niemeier HUN [16] [Q]Tari/Veress HUN [8]0-2 (13-21, 20-22)0:34Detail
922-Sep16:40C3Ermacora/Waller AUT [1]Knobloch/Kittel CZE [9]Injury Team BDetail
222-Sep11:20C3Tari/Veress HUN [8]Knobloch/Kittel CZE [9]0-2 (17-21, 18-21)0:39Detail
122-Sep11:20C1Ermacora/Waller AUT [1]Borbély/Niemeier HUN [16] [Q]2-0 (21-14, 21-10)0:32Detail

Results Qualification

No. Date Time Court Team A Team B Result Dur.
Round 2
1221-Sep16:30C3Kandolf/Pekar M. AUT [7]Bercik, J./Zavadil CZE [2]0-2 (16-21, 20-22)0:37Detail
1121-Sep16:30C2Vala/Dostal CZE [3]Borbély/Niemeier HUN [6]0-2 (19-21, 26-28)0:49Detail
1021-Sep15:40C3Mostböck/Kunert AUT [5]Polednik/Nemec CZE [4]2-0 (23-21, 21-14)0:36Detail
921-Sep15:40C2Pala/Sotola CZE [1]Pfoser /Kitzmüller AUT [9]2-1 (19-21, 21-18, 15-13)0:53Detail
Round 1
821-SepByeBercik, J./Zavadil CZE [2]
721-Sep12:50C3Kandolf/Pekar M. AUT [7]Ranneth/Friedl AUT [10]2-0 (21-10, 21-14)0:32Detail
621-Sep12:50C2Krelina/Waage CZE [11]Borbély/Niemeier HUN [6]1-2 (21-18, 16-21, 8-15)0:55Detail
521-SepVala/Dostal CZE [3]Bye
421-SepByePolednik/Nemec CZE [4]
321-Sep12:00C3Mostböck/Kunert AUT [5]Svrcek/Sira CZE [12]2-0 (21-17, 21-9)0:34Detail
221-Sep12:00C2Pfoser /Kitzmüller AUT [9]Pohl/Beran CZE [8]2-1 (18-21, 21-16, 15-11)0:48Detail
121-SepPala/Sotola CZE [1]Bye

Ranking

Rk. Team Country Pts. $
1Ermacora / WallerAUT2400
2Pristauz / Seidl, R.AUT2160
3Hammarberg / Berger T.AUT1920
4Schnetzer / PetutschnigAUT1680
5Huber, A. / GrössigAUT1440
Pascariuc P. / Leitner, L.AUT1440
Bercik, J. / Zavadil [Q]CZE1440
Tezzele / DzavoronokCZE1440
9Devald / PribanicCRO1080
Knobloch / KittelCZE1080
Papp / FrányóHUN1080
Tari / VeressHUN1080
13Mostböck / Kunert [Q]AUT840
Pala / Sotola [Q]CZE840
Borbély / Niemeier [Q]HUN840
Petro / JancokSVK840
17Kandolf / Pekar M.AUT600
Pfoser / KitzmüllerAUT600
Polednik / NemecCZE600
Vala / DostalCZE600
21Ranneth / FriedlAUT440
Krelina / WaageCZE440
Pohl / BeranCZE440
Svrcek / SiraCZE440

Teams Main Draw

Entry   Seed
Pts. Tech. Pos. Team   Player 1 Player 2Country Pts. Tech.
146048781Ermacora/WallerMartin ErmacoraPhilipp WallerAUT14604878
106056422Pristauz/Seidl, R.Moritz Pristauz-TelsniggRobin SeidlAUT10605642
102016923Pascariuc P./Leitner, L.Paul PascariucLaurenz LeitnerAUT10201692
101018604Schnetzer/PetutschnigWCFlorian SchnetzerLorenz PetutschnigAUT10101860
90020405Hammarberg/Berger T.WCTimo HammarbergTim BergerAUT9001848
85012966Huber, A./GrössigAlexander HuberLaurenc GrössigAUT8501296
50811227Tezzele/DzavoronokTadeas TezzeleMatyas DzavoronokCZE5081122
3524528Tari/VeressBence TariÁkos VeressHUN352448
2923309Knobloch/KittelFrantisek KnoblochLukas KittelCZE292330
26638210Papp/FrányóMátyás PappCsanád FrányóHUN266352
26037211Pala/Sotola[Q]Tomas PalaOndrej SotolaCZE260372
25857612Bercik, J./Zavadil[Q]Jan BercikJindrich ZavadilCZE258576
19428613Petro/JancokMartin PetroDominik JancokSVK194286
13413414Devald/PribanicTin DevaldJosip PribanicCRO134134
12215015Mostböck/Kunert[Q]Matthias MostböckThomas KunertAUT122150
10016416Borbély/Niemeier[Q]Boldizsár BorbélyLukas NiemeierHUN100160

Teams Qualification

Entry   Seed
Pts. Tech. Pos. Team   Player 1 Player 2Country Pts. Tech.
2603721Pala/Sotola[Q]Tomas PalaOndrej SotolaCZE260372
2585762Bercik, J./Zavadil[Q]Jan BercikJindrich ZavadilCZE258576
1982703Vala/DostalJakub ValaJiri DostalCZE198270
1862144Polednik/NemecVojtech PolednikKrystof NemecCZE186214
1221505Mostböck/Kunert[Q]Matthias MostböckThomas KunertAUT122150
1001646Borbély/Niemeier[Q]Boldizsár BorbélyLukas NiemeierHUN100160
76967Kandolf/Pekar M.Fabian KandolfMichael PekarAUT7696
68848Pohl/BeranOndrej PohlJan BeranCZE6884
26269Pfoser /KitzmüllerTobias PfoserTristan KitzmüllerAUT2626
242410Ranneth/FriedlTobias RannethLukas FriedlAUT2424
101011Krelina/WaageOndrej KrelinaHerbert WaageCZE1010
101012Svrcek/SiraDavid SvrcekOndrej SiraCZE1010

Entries By Country

Entry   Seed
Pts. Tech. Team   Player 1 Player 2 Country Pts. Tech.
14604878Ermacora/WallerMartin ErmacoraPhilipp WallerAUT14604878
9002040Hammarberg/Berger T.WCTimo HammarbergTim BergerAUT9001848
8501296Huber, A./GrössigAlexander HuberLaurenc GrössigAUT8501296
7696Kandolf/Pekar M.Fabian KandolfMichael PekarAUT7696
122150Mostböck/KunertMatthias MostböckThomas KunertAUT122150
10201692Pascariuc P./Leitner, L.Paul PascariucLaurenz LeitnerAUT10201692
2626Pfoser /KitzmüllerTobias PfoserTristan KitzmüllerAUT2626
10605642Pristauz/Seidl, R.Moritz Pristauz-TelsniggRobin SeidlAUT10605642
2424Ranneth/FriedlTobias RannethLukas FriedlAUT2424
10101860Schnetzer/PetutschnigWCFlorian SchnetzerLorenz PetutschnigAUT10101860
134134Devald/PribanicTin DevaldJosip PribanicCRO134134
258576Bercik, J./ZavadilJan BercikJindrich ZavadilCZE258576
292330Knobloch/KittelFrantisek KnoblochLukas KittelCZE292330
1010Krelina/WaageOndrej KrelinaHerbert WaageCZE1010
260372Pala/SotolaTomas PalaOndrej SotolaCZE260372
6884Pohl/BeranOndrej PohlJan BeranCZE6884
186214Polednik/NemecVojtech PolednikKrystof NemecCZE186214
1010Svrcek/SiraDavid SvrcekOndrej SiraCZE1010
5081122Tezzele/DzavoronokTadeas TezzeleMatyas DzavoronokCZE5081122
198270Vala/DostalJakub ValaJiri DostalCZE198270
100164Borbély/NiemeierBoldizsár BorbélyLukas NiemeierHUN100160
266382Papp/FrányóMátyás PappCsanád FrányóHUN266352
352452Tari/VeressBence TariÁkos VeressHUN352448
194286Petro/JancokMartin PetroDominik JancokSVK194286

Withdrawn Teams

Entry  
Pts. Tech. Team Player 1 Player 2 Country
9502364Bercik, V./DzavoronokVaclav BercikMatyas DzavoronokCZE
7001178Friedl, F./Huber, A.Felix FriedlAlexander HuberAUT
6721016Lanciano/HadarDavid LancianoTomer HadarISR
6101211Kufa, R./OlivaRobert KufaKrystof Jan OlivaCZE
360360Hanni/BurgmannTheo HanniMichael BurgmannITA
240351Patuc/LudhaTomas PatucMarek LudhaSVK
6484Vnuk/LukacViktor VnukMarian LukacSVK
4646Leitner/ZwicklhuberFelix LeitnerTimo ZwicklhuberAUT
00Mostböck/Fliedl, BMatthias MostböckBenjamin Christoph FliedlAUT
00Hajós/StréliArtúr HajósBence Attila StréliHUN
00Seeber/BergerPeter SeeberThomas BergerITA
Live Score

 

This site uses cookies and scripts to work properly. No advertisment cookies and scripts are being used. Please accept in order to continue and use the website.
This site uses cookies and scripts to work properly. No advertisment cookies and scripts are being used. Please accept in order to continue and use the website.